ЎЗБЕКИСТОНДА ВОЯГА ЕТМАГАНЛАР ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРИНИ УМУМИЙ ВА ЯККА ПРОФИЛАКТИКА ҚИЛИШГА ОИД МИЛЛИЙ ҚОНУНЧИЛИК ВА ИНСТИТУЦИОНАЛ МЕХАНИЗМЛАРНИНГ АМАЛДАГИ ҲОЛАТИ ТАҲЛИЛИ
Ушбу параграфда Ўзбекистонда вояга етмаганлар ҳуқуқбузарликларининг умумий ва якка профилактикасини таъминлашга қаратилган миллий қонунчилик ҳамда институционал механизмларнинг амалдаги ҳолати комплекс илмий-ҳуқуқий таҳлил қилинади. Тадқиқот доирасида амалдаги асосий ва махсус қонунлар, Президент фармон ва қарорлари, қонуности норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мазмуни тизимли ўрганилиб, уларнинг ҳуқуқни қўллаш амалиётидаги самарадорлиги баҳоланади. Параграфда профилактика соҳасида сақланиб қолаётган атамавий-методологик, идоралараро ҳамкорлик, жамоатчилик назорати, ваколатлар тақсимоти ва маҳалла кесимида барвақт олдини олишга оид олти асосий ҳуқуқий бўшлиқ аниқланади. Ушбу бўшлиқларни бартараф этиш юзасидан қонунчиликни такомиллаштиришга қаратилган илмий асосланган таклифлар миллий ва халқаро ҳуқуқий стандартлар билан қиёсий таҳлил асосида асослаб берилади.
836-853.pdf
(464.6 kB)