FUQAROLIKNI RASMIYLASHTIRISH BO'YICHA XALQARO YONDASHUVLAR: QIYOSIY-HUQUQIY TAHLIL VA INSTITUTSIONAL XULOSALAR
Maqolada fuqarolikni rasmiylashtirish amaliyotining xalqaro modellari qiyosiy-huquqiy metod asosida tahlil qilinadi. Tadqiqot fuqarolikni olish (naturalizatsiya), fuqarolikni tiklash, fuqarolikdan chiqish hamda (ayrim yurisdiksiyalarda) ko‘p fuqarolikni tan olish masalalarining normativ konstruktsiyalari va ma’muriy tartib-taomillarini tizimlashtiradi.
Xalqaro amaliyotda uchraydigan asosiy protsedural elementlar — rezidentlik va integratsiya talablari, til/konstitutsiyaviy bilim imtihonlari, hujjatlarni verifikatsiya qilish, xavfsizlik tekshiruvlari, qarorlarni asoslash majburiyati va apellyatsiya mexanizmlari — huquqiy mezonlar asosida solishtiriladi. Shuningdek, “service-oriented administration” tamoyili doirasida raqamlashtirish, idoralararo interoperabilitet, shaxsga doir ma’lumotlar himoyasi va kiberxavfsizlik standartlarining ta’siri baholanadi. Yakunda milliy tizimni takomillashtirish uchun huquqiy aniqlik, protsessual adolat (due process), nondiskriminatsiya va shaffoflikni kuchaytirishga qaratilgan institutsional tavsiyalar shakllantiriladi.
814-827.pdf
(442.1 kB)